Reklama

Čaputová zakladá novú tradíciu, ktorou chce ukázať, že bude prezidentkou všetkých ľudí

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nastúpi už o pár dní oficiálne do úradu. Začala s predstavovaním svojho tímu a rovnako tak stihla predstaviť už aj novinku, ktorou potvrdzuje svoje slová ešte z čias kampane.

Budúca prezidentka Zuzana Čaputová začala v posledných dňoch s predstavovaním ľudí, ktorí budú súčasťou jej tímu. V rámci toho predstavila aj jednu zo svojich noviniek. Sú ňou zástupcovia jednotlivých národnostných menšín i odborníčka pre oblasť nových menšín a menšinových práv. „Počas kampane som hovorila, že chcem byť prezidentkou všetkých ľudí.“, napísala na sociálnej sieti.

Zdroj: Nový čas

Netají sa tým, že nechce byť prezidentkou len Slovákov a Sloveniek, ale aj ľudí, ktorí sa cítia byť súčasťou národnostných či iných etnických menšín, ktoré sú súčasťou Slovenska. „Chcem počúvať aj ich hlas. Preto zakladám novú tradíciu a rozhodla som sa prizvať k spolupráci aj zástupcov a zástupkyne národnostných menšín a odborníčku pre oblasť nových menšín a menšinových práv.“, vysvetlila svoj krok.

Zdroj: Blesk

S expertným poradným výborom sa plánuje pravidelne stretávať, načúvať ich názorom a postojom. „Je pre mňa dôležité, aby som rozumela situácii, potrebám a problémom, ktorým čelia obyvatelia a obyvateľky národnostných aj nových menšín na Slovensku. Veľmi si vážim ochotu nižšie menovaných odborníkov a odborníčok byť súčasťou tohto neformálneho poradného výboru.“ dodala.

Maďarská menšina

Ilona Németh (Vysoká škola výtvarných umení, vedúca ateliéru)
Attila Simon (historik, riaditeľ Fórum inštitútu pre výskum menšín)

Rusínska menšina

Anna Plišková (Riaditeľka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity v Prešove)
Peter Medviď (hovorca okrúhleho stola Rusínov Slovenska, člen Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny)

Rómska menšina

Jurina Rusnáková (vedúca Ústavu romologických štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre)
Viktor Teru (Rómsky vzdelávací fond, koordinátor pre Slovensko)

Ostatné národnostné menšiny a nové menšiny

Elena Gallová Kriglerová (riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry)

Reklama